Malebná obec Hronsek

Autor: Romana Nemcová | 23.7.2016 o 17:42 | Karma článku: 4,03 | Prečítané:  499x

Slovensko je krásna krajina plná kultúrnych aj historických pamiatok. O tom Vás presvedčí návšteva malebnej obce Hronsek, ktorá sa nachádza v okrese Banská Bystrica. 

Na to, že je Hronsek pomerne malá obec - ma veľmi prekvapila zaujímavosťami, pamiatkami  ktoré ponúka. 

Najznámejšou pamiatkou je drevený artikulárny kostol. História vzniku kostola siaha až do obdobia silného katolicizmu. Vtedy kežmarský gróf Imrich Tököli vystúpil proti rakúskemu cisárovi Leopoldovi I.. V roku 1681 ho donútil  zvolať Šopronský snem, ktorý povolil evanjelikom postaviť 2 kostoly v jednej stolici v Hronseku a na Ostrej Lúke. Aby ho mohli postaviť museli dodržať 5 podmienok.

  1. musel byť postavený v priebehu jedného roka,
  2. musel byť celý z dreva,
  3. musel byť postavený bez použitia kovových prvkov,
  4. vchod nesmel byť priamo z ulice,
  5. nesmel mať vežu.

Kostol začali stavať 23. októbra 1725 a dokončili ho na jeseň 1726. Je 8 metrov vysoký, 11 metrov široký a 26 metrov dlhý. Má 30 okien, rozmiestených po obvode a 5 vchodov umiestnených oproti sebe. Interiér očarí oltárom so šiestimi vymeniteľnými obrazmi, ktoré sú z roku 1771 od majstra Samuela Mialoviča. Má 1100 miest na sedenie. Pre jeho výbornú akustiku sa tam konajú rôzne koncerty. Štyri Lipy nachádzajúce sa na nádvorí dotvárajú rozprávkový dojem. Pri vstupe do kostola je nutné zakúpiť si pohľadnicu(slúži ako vstupenka). Kostol patrí medzi pamiatky UNESCO.

Goticko-renesančný kaštieľ nazývaný aj Vodný hrad patrí medzi najstaršiu stavbu v obci. Kaštieľ je z roku 1576. Hrad vlastnili viaceré šľachtické rody ako napríklad Soosovci de Poltár, Battikovci z Vlkanovej, Schmideghovci, Róthovci z Kráľovej, Telekyovci. Potom sa hrad dostal do správy pamiatkového úradu. Pivnice kedysi slúžili ako väzenie. Neskôr v čase Rákocziho povstania priestory využívali na razenie mincí. Poslední majitelia pivničné priestory využívali ako sklad potravín. Pôvodný hrad mal vybudované opevnenie tvorené obranným múrom so 4 vežami a vodnou priekopou cez, ktorú vedie padací most. V minulosti hrad slúžil aj na vykonávanie evanjelických služieb Božích. Vodný hrad v súčasnosti patrí Stanislavovi Rajnohovi. V hrade momentálne prebieha  rekonštrukcia.

 

Poslednou pamiatkou,ktorú môžete v Hronseku navštíviť je barokový kaštieľ. Bol postavený v roku 1775. Fasádu zdobia detaily z rokokového slohu. V záhrade kde stojí sa nachádza aj 200 ročná Lipa, ktorá je exemplárom na Pohroní.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?